Argentina – Belgia 1 -0

Lionel Messi nu a mai strălucit, însă Gonzalo Higuain i-a salvat pe argentinieni.

Argentina lui Lionel Messi s-a calificat in semifinalele Campionatului Mondial dupa victoria in fata Belgiei, scor 1-0. Unicul gol al partidei a fost inscris de Gonzalo Higuain, in minutul 8.

Fara a impresiona, „pumele” merg in semifinale la capatul unui meci in care Lionel Messi nu a reusit nimic notabil, ba chiar a ratat incredibil, in final, singur.

Mai mult, dupa gol argentinenii au preferat doar sa se apere, singura ocazie mare venind imediat dupa pauza, cind acelasi Gonzalo Higuain a lovit bara transversala dupa un dribling de senzatie.

Echipele de start:

Argentina: Romero – Zabaleta, Garay, Demichelis, Basanta – Mascherano, Biglia – Di Maria, Messi, Lavezzi – Higuain

Belgia: Courtois – Alderweireld, Kompany, Van Buyten, Vertonghen – De Bruyne, Fellaini, Witsel – Mirallas, Origi, Hazard