Franța- Germania 0-1

Adieu, les Bleus! Nemţii sînt în semifinale după ce i-au condus pe francezi aproape tot meciul, Franţa – Germania 0-1!
Germania s-a calificat in semifinalele Campionatului Mondial fara sa aiba prea multe emotii, desi a intilnit Franta.

Nemtii s-au impus la limita, scor 1-0, gratie unui gol marcat cu capul de Mats Hummels. Desi au fortat dupa pauza, nemtii s-au aparat foarte bine si au rezistat fara a da prea multe sanse „albastrilor”.

Cele doua s-au intilnit de 4 ori la Cupa Mondiala, iar la acest capitol Germania e echipa care conduce, avind 3 victorii, in timp ce Franta are doar una.

Cea mai mare ocazie a francezilor a fost ratata de Karim Benzema, care in ultimul minut a trims tare sub bara, insa Neuer s-a opus.

Echipele de start:

Franta: Lloris – Debuchy, Varane, Sakho, Evra – Cabaye, Matuidi – Valbuena, Pogba, Griezmann – Benzema

Germania: Neuer – Lahm, Boateng, Hummels, Howedes – Khedira, Schweinsteiger – Ozil, Kroos, Muller – Klose