Belgia – S.U.A. 2-1 după prelungiri

Belgia a eliminat SUA, scor 2-1 şi va întîlni Argentina în „sferturi”.

Belgia a avut nevoie de prelungiri si de intrarea lui Romelu Lukaku pentru a trece de SUA, scor 2-1. Dupa 90 de minute, scorul a fost 0-0.

Belgienii au controlat partida, au ratat multe ocazii si s-au desprins abia dupa intrarea lui Lukaku. Atacantul a creat faza care a dus la deschiderea scorului, apoi De Bruyne i-a intors serviciul si i-a pasat decisiv. Americanii au revenit in joc prin Green si i-au facut pe belgieni sa tremure serios pina la fluierul final.

Belgia va intilni Argentina in sferturi.

Echipele de start:

Belgia: Courtois – Alderweireld, Kompany, Van Buyten, Vertonghen – Witsel, Fellaini – Mertens, De Bruyne, Hazard – Origi

Selectioner: Marc Wilmots

SUA: Tim Howard – Johnson, Gonzalez, Besler, Beasley – Cameron, Jermaine Jones – Graham Zusi, Michael Bradley, Bedoya – Dempsey

Selectioner: Jurgen Klinsmann