Germania – Algeria 2-1

Germania a avut un meci mult mai greu decit se astepta in fata Algeriei. Desi a controlat mereu jocul, nemtii s-au calificat cu mari emotii in sferturile de finala, scor 2-1, dupa prelungiri.

Fara gol s-au incheiat primele 90 de minute dintre Germania si Algeria. Intrat in minutul 46, Schurrlea inscris primul gol al nemtilor cu o executie spectaculoasa din 6 metri in minutul 92.

Cu citeva momente inainte de final, cind algerienii au inceput sa riste tot mai mult, Ozil a marcat si el din fata portii cu un sut puternic sub bara.

In ultimul minut algerienii au marcat si ei prin Djabou, care intrase pe teren in minutul 100, insa a fost prea tirziu pentru a mai putea schimba ceva.

In sferturile de finala Germania va intilni Franta, echipa care s-a calificat si ea destul de greu in fata Nigeriei.

Echipele de start:

Germania: Neuer – Boateng, Mertesacker, Mustafi, Howedes – Lahm, Schweinsteiger – Kroos, Ozil, Goetze – Mueller

Algeria: Mbolhi, Ghoulam, Belkalem, Halliche, Lacen, Feghouli, Slimani, Soudani, Taider, Mandi, Mostefa