Franța – Nigeria 2 – 0

„Cocoşii” merg în sferturi după 8 ani!.

Franta a invins-o pe Nigeria, scor 2-0 si merge in sferturile de finala la Cupa Mondiala dupa 8 ani de pauza. Atunci, „Cocosii” au ajuns pina in finala competitiei, pe care au pierdut-o insa.

Francezii au avut insa un meci mult mai greu decit o arata scorul. Au asteptat 79 de minute pina au reusit sa deschida scorul.

Paul Pogba a deschis scorul dupa o gafa a lui Enyeama, iar Yobo a inscris in propria poarta in prelungirile partidei. In sferturile de finala Franta va intilni cistigatoarea dintre Germania si Algeria.

Echipele de start:

Franta: Lloris – Debuchy, Varane, Koscienly, Evra – Pogba, Cabaye, Matuidi – Valbuena, Giroud, Benzema

Nigeria: Eneyama – Ambrose, Yobo, Oshaniwa, Omeruo – Musa, Mikel, Onazi, Moses – Odemwingie – Emenike