Olanda-Mexic 2-1

Olanda este prima echipă europeană calificată în sferturile Mondialului după 2-1 cu Mexic.

Olanda s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial după ce a învins pe Mexic cu 2-1, după golurile din final ale lui Sneijder şi Huntelaar.

Giovani Dos Santos a deschis scorul în minutul 48 cu o reuşită superbă de la distanţă, dar finalul partidei a aparţinut Olandei.

După mai multe intervenţii de clasă ale lui Ochoa, Olanda a egalat cu două minute înainte de final prin Sneijder.

Chiar dacă toată lumea aştepta prelungirile partidei, Robben a scos o lovitură de pedeapsă, iar Huntelaar a transformat perfect şi Olanda s-a calificat în sferturile de finală.

Echipele de start:

Olanda: Cillessen – Verhaegh, Vlaar, Vrij, Blind – De Jong, Wijnaldum, Kuyt – Robben, Van Persie, Sneijder

Mexic: Ochoa – Aguilar, Maza, Marquez, Moreno, Layun – Salcido, Herrera, Guardado – Giovani, Peralta