Brazilia – Chile 5-3 dupa lovituri de departajare

Brazilia scapă vie din ruleta chiliană » Selecao salvată de ”transversală” şi de ratările chilienilor de la punctul cu var: 3 din 5.

Cel mai bun om al gazdelor a fost chilianul Jara. Le-a deschis scorul, cu un autogol, si a ratat penalty-ul decisiv

A fost un adevarat razboi mediatic inaintea „socului” de aseara, de la Belo Horizonte. Cu destule lovituri sub centura, de ambele parti. Dar i-a facut bine partidei. Brazilia – Chile a inceput direct in viteza a 4-a, daca nu cumva a 5-a.

A fost autogol!

Selecao, in special, a intrat extrem de montata in meci. Iar dupa sutul-avertisment al lui Marcelo, a deschis scorul. Corner Neymar, balon prelungit de Thiago Silva si expediat in plasa de….Jara (18). Un autogol pe care David Luiz, aflat in spatele nefericitului fundas chilian, l-a celebrat de parca el ar fi marcat.

Cind Hulk o comite

„Mineirao” a luat foc si Brazilia si-a luat viteza. Neymar parca ar fi facut o cura de Red Bull, asa s-a dezlantuit. Numai ca golul a picat in poarta cealalta. Cind presiunea asupra careului lui Bravo era mai mare, Hulk si-a batut joc de eforturile coechipierilor, pasind neglijent. Alexis Sanchez a profitat si l-a executat pe Julio Cesar cu un sut in diagonala: 1-1.

Si mai inversunati

Selecao n-a acuzat insa socul. Dimpotriva. S-a napustit cu si mai multa inversunare spre careul advers. „Capul” lui Neymar (36), deviat „peste” de Thiago Silva, imprecizia lui Fred, „peste” din 8-9 metri (40), si interventia lui Bravo, reflex de senzatie la bomba lui Dani Alves (42), au fost marile momente ale finalului de repriza. Plus replica lui Aranguiz, blocat in ultima secunda de David Luiz si Fernandinho.

Cu garda deschisa

Tempoul a ramas la fel de ridicat si dupa reluare. Arbitrul Howard Webb i-a refuzat lui Hulk golul de 2-1, pentru o preluare cu bratul inaintea sutului, apoi Aranguiz l-a avut pe 1-2 in picior: sut din 9 metri, lateral, parada Julio Cesar. Raidurile chilienilor i-au ambitionat pe amfitrioni. La poarta cealalta Jo a ratat reluarea, Neymar si Hulk au esuat in fata lui Bravo. Si s-a ajuns la prelungiri.

Cit tupeu!

Brazilienilor din tribune parca nu le venea sa creada. O echipa pe care au invins-o mereu la Mondiale, mereu la scor, avea acum tupeul sa le faca deranj in propria casa. Si sa se incapatineze sa reziste: 1-1 dupa primele 15 minute ale prelungirilor, cu un singur sut mai acatari, semnat Hulk, la fel la final. Si o „transversala” lui Pinilla, de-a cutremurat tot stadionul!

Brazilianul Jara

Tensiunea a atins cote paroxistice la penalty-uri. Dupa executia sigura a lui David Luiz, a urmat o serie de 3 ratari: Pinilla, Willian, Alexis Sanchez. Marcelo a facut 2-0 si se parea ca Brazilia nu va mai avea emotii. De unde! Aranguiz, 1-2, Hulk a ratat, iar Diaz a restabilit egalitatea: 2-2. Neymar n-a iertat, dar Jara, cel care deschisese scorul pentru Selecao, a comis-o din nou: bara! Si Brazilia a evitat dezastrul. E in „sferturi”.

4 victorii are acum Brazilia impotriva Chile la Mondiale. Precedentele: 4-2 (1962), 4-1 (1998), 3-0 (2010)

14 din 23 de echipe care au executat primul penalty in fazele eliminatorii la CM s-au calificat

6 meciuri consecutive fara gol marcat in prelungiri la CM a bifat Brazilia dupa meciul cu Chile

L-au suspectat degeaba

Howard Webb a avut o prestatie ireprosabila in meciul de aseara. Arbitrajul foarte bun a venit si ca un raspuns la insinuarile de dinaintea meciului ale chilianului Alexis Sanchez, care sugera faptul ca „centralul” din Insula i-ar putea favoriza pe brazilieni. N-a fost cazul. Cea mai controversata faza a intinirii a avut loc la zece minute dupa pauza: Hulk a patruns in careul lui Bravo si a reusit sa marcheze dupa o executie cu tibia. Stadionul a erupt, insa Webb a anulat golul, pe motiv de hent, si i-a aratat „galben” atacantului. Corect. In momentul preluarii, Hulk se ajutase de mina. (Vlad Ispas)

Brazilia – Chile 1-1 (3-2, dupa penalty-uri)