Iran-Bosnia 1-3

Iran nu a profitat de înfrîngerea Nigeriei şi pleacă acasă după 1-3 cu Bosnia.

Bosnia pleaca din Brazilia cu capul sus, cistigind azi primul meci de la Campionatul Mondial, 3-1 cu Iran. Desi nu mai aveau nici o sansa la calificare, bosniacii au jucat excelent si s-au impus.

Cu doar un gol inscris, iranienii parasesc competitia cu mari regrete. Daca azi ar fi reusit sa se impuna, s-ar fi calificat in optimile de finala pentru ca Nigeria a pierdut in fata Argentieni, 2-3.

Bosnia a deschis scorul in minutul 23 prin Dzeko. Scorul a fost majorat de Pjanici, in minutul 59, dar Ghoochannejhad a readus sperantele in tabara iraniana in minutul 82.

Peste doar un minut Vrsajevici a refacut diferenta de doua goluri pe tabela, stabilind totodata si scorul final.

Echipele de start:

Iran: Haghighi, Haji Safi, Hosseini, Sadeghi, Nekounam (c), Shojaei, Timotian, Montarezi, Ghoochannejad, Dejagah, Pooladi

Bosnia: Begovic, Vrsajevic, Spahic (c), Kolasinac, Besic, Pjanic, Ibisevic, Dzeko, Susic, Sunjic, Hadzic