Columbia-Japonia 4-1

Japonia – Columbia 1-4 » Duel sud-american în optimile de finală! Adversar de temut pentru columbieni.

Columbia a cistigat si meciul contra Japoniei, scor 4-1, si se califica cu maximum de puncte in optimile de finala.

Cuadrado a deschis scorul in minutul 17 din penalty, insa in prelungirile primei reprize Okazaki a egalat, iar niponii continuau sa spere.

Dupa pauza tot columbienii au mai inscris, de trei ori. Martinez cu o dubla si James Rodriguez au adus victoria columbienilor care au terminat grupa cu 9 puncte din tot atitea posibile.

In optimile de finala Columbia va intilni Uruguay, formatie care a lasat in urma ei Italia si Anglia.

3 goluri in 3 meciuri a inscris Rodriguez la acest Campionat Mondial.

Echipele de start:

Japonia: Kawashima – Uchida, Yasuyuki Konno, Yoshida, Nagatomo – Makoto Hasebe, Aoyama – Kagawa, Keisuke Honda, Okazaki – Okubo

Columbia: Ospina – Arias, Valdez, Balanta, Armero – Cuadrado, Mejia, Guarin, Quintero – Jackson Martinez, A. Ramos