Africanii şi sud-americanii merg în optimile de finală.

623392-messi

Nigeria – Argentina 2-3
Musa (4, 47) – Messi (3, 45+1), Rojo (50)

Argentina se alatura Columbiei si Olandei, terminind grupa cu maximum de puncte. Sud-americanii au invins azi Nigeria, scor 3-2, la capatul unui meci in care africanii s-au ridicat de mai multe ori la nivelul echipei lui Lionel Messi.

Desi au pierdut, Nigerienii merg alaturi de Argentina in optimile de finala. Acolo vor intilni Ecuador sau Elvetia.

Messi a deschis scorul in minutul 3, insa peste doar un minut Musa a egalat cu un sut superb la coltul lung. Acelasi Messi a batut o lovitura libera magistral in ultimul minut al primei reprize si a stabilit scorul pauzei, 1-2.

Dupa pauza acelasi Musa a readus egalitatea pe tabela, insa peste doar 3 minute Rojo a inscris un gol norocos si a stabilit scorul final, 2-3.

Echipele de start:

Nigeria: Eneyama – Ambrose, Omeruo, Yobo, Oshaniwa – Mikel, Onazi – Odemwingie, Babatunde, Musa – Emenike

Argentina: Romero – Zabaleta, Garay, Fernandez, Rojo – Gago, Mascherano, Di Maria – Higuain, Messi, Aguero