Nigeria-Bosnia 1-0

Nigeria – Bosnia 1-0. Bosnia e eliminată, Nigeria e cu un pas în optimi!

Nigeria s-a impus la limita, 1-0 in meciul cu Bosnia, si are sanse mari sa ajunga in optimile Cupei Mondiale. Europenii sint eliminati.

Peter Odemwingie a marcat singurul gol al partidei, in minutul 29, din pasa lui Emenike. Portarul nigerian Enyeama a contribuit si el decisiv la rezultatul final, in special in prelungiri, cind bosniacii asaltau buturile africanilor. Din 34 de portari care au jucat pina acum la acest turneu final, doar Enyeama si Ochoa (Mexic) n-au luat gol.

Victorie mare pentru Nigeria care e cu un picior in optimile competitiei.