Germania-Ghana 2-2

S-au trezit africanii » Ghana a făcut un meci excelent cu Germania, 2-2, şi rămîne în cărţi pentru optimi.

Ghana a fost aproape de o victorie surpriza in fata Germaniei, 2-2, insa a scapat printre degete victoria.

Dupa victoria zdrobitoare in fata Portugaliei, principala rivala la primul loc, scor 4-0, nemtii pareau de neoprit. Au fost readusi la realitate de ghanezi, care au aratat mult mai bine fata de meciul cu SUA, 1-2.

Prima repriza a fost una echilibrata, Ghana reusind sa reziste in fata atacurilor adverse. Gotze a deschis scorul in minutul 51, dar bucuria nemtilor n-a durat mult. Africanii au intors rezultatul, Ayew (54) si Gyan (63) reusind sa-l invinga pe Neuer.

In minutul 71 insa, oportunistul Klose a restabilit egalitatea. Africanii puteau lua toate punctele pe final de meci, dar si-au batut joc de un atac in superioritate, 5 contra 3.

Echipe de start

Germania: Neuer – Boateng, Hummels, Mertesacker,  Howedes – Lahm, Khedira, Ozil, Kroos, Gotze – Muller.

Ghana: Dauda – Afful, Mensah, Boye, Asamoah – Rabiu, Muntari, Boateng -Atsu, A. Ayew, Gyan