Italia – Costa Rica 0-1

Dupa ce a invins 3-1 pe Uruguay, Costa Rica a mai facut o victima, insa de aceasta data numele este mult mai mare. Echipa din America Centrala a invins Italia, scor 1-0.

In urma acestui rezultat echipa lui Jorge Luis Pinto s-a calificat in optimile de finala, in timp ce Anglia este eliminata. Asadar, partida dintre Uruguay si Italia va fi decisiva in privinta calificarii.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Ruiz in ultimul minut al primei reprize. Atacantul a reluat cu capul din 3 metri si l-a invins pe Buffon.

Echipele de start:

Italia: Buffon – Darmian, Barzagli, Chiellini, Abate – De Rossi, Motta – Candreva, Pirlo, Marchisio – Balotelli

Selectioner: Cesare Prandelli

Costa Rica: Navas – Gamboa, O. Duarte, Gonzalez, Umana, J. Diaz – B. Ruiz, Borges, Tejeda, Bolanos – Joel Campbell

Selectioner: Jorge Luis Pinto