Franța – Elveția 5-2

Instrucţie franceză! Echipa lui Didier Deschamps a dat de pămînt cu Elveţia, 5-2

Dupa victoria lejera impotriva nationalei din Honduras, 3-0, francezii au mai obtinut 3 puncte destul de usor, invingind Elvetia la scor, 5-2.

Franta stringe astfel 6 puncte si este ca si calificata in optimile de finala. Elvetia e obligata sa bata Honduras in ultima etapa, dar are nevoie si de ajutorul Frantei, care va intilni Ecuador.

Giroud a inscris in minutul 17, iar peste doar un minut Matuidi a facut 2-0. Benzema a ratat un penalty in minutul 32, dar pina la pauza avea sa fie 3-0 dupa golul lui Valbuena.

Benzema si-a luat revansa si a inscris in minutul 67, pentru ca Sissoko sa faca 5-0. Dzemaili si Xhaka au redus din diferenta in minutele 81 si 87. Cabaye a incasat singurul cartonas galben al acestui meci in minutul 88 si va lipsi in ultimul meci din grupa.

Echipele de start:

Elvetia: Benaglio – Lichtsteiner, Djorou, Von Bergen, Rodriguez – Inler, Shaqiri, Behrami, Seferovici, Xhaka – Mehmedi

Franta: Lloris – Debuchy, Varane, Sakho, Evra – Cabaye, Matuidi, Sissoko, Valbuena – Giroud, Benzema