URUGUAY-ANGLIA 2-1

Luis Suarez păstrează speranţele sud-americanilor! Englezii sînt aproape eliminaţi.

Image

Anglia a fost învinsă de Uruguay, scor 1-2, joi seara, în grupa D de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia. Uruguay s-a impus prin dubla atacantului Luis Suarez (foto) din minutele 39 şi 85. Pentru Anglia a marcat Rooney în minutul 76.

Uruguay a pierdut surprinzător meciul împotriva Costa Ricăi din prima etapă, 1-3, însă revenirea lui Luis Suarez a cîntărit decisiv şi sud-americanii i-au învins pe englezi, scor 2-1.

După două înfrîngeri cu acelaşi scor, 1-2, Anglia este aproape eliminată, fiind obligată să învingă Costa Rica în ultima etapă, însă are nevoie şi ca restul rezultatelor să îi fie favorabile.

Luis Suarez a deschis scorul în minutul 39 dintr-o pasă a lui Cavani. Rooney a egalat cu 15 minute înainte de final, însă acelaşi Suarez a readus Uruguayul în avantaj în minutul 85.

Uruguay joacă în ultimul meci împotriva Italiei, în timp ce Anglia caută prima victorie în meciul contra Costăi Rica.

Echipele de start:

Uruguay: Muslera – Caceres, Gimenez, Godin, Pereira – Gonzalez, Arevalo Rios, Lodeiro, C. Rodriguez – Cavani, Suarez

Anglia: Hart – G. Johnson, Cahill, Jagielka, Baines – Henderson, Gerrard – Sterling, Rooney, Welbeck – Sturridge