Argentina-Bosnia 2-1

Argentina – Bosnia 2-1 » Apostrofat şi apoi aclamat, Lionel Messi şi-a salvat echipa în meciul de debut al formaţiei albiceleste la Mondial.

10429287_464324640370342_4001975838808477714_n

Argentina s-a impus cu 2-1 in fata Bosniei dupa un meci a carui prima repriza nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor microbistilor. Partea secunda a salvat insa spectacolul.

Sead Kolasinaci a deschis scorul (‘3), marcind in proprie poarta dupa o lovitura libera executata de Messi. Acelasi Messi a dus scorul la 2-0 (’65), dupa o pasa a lui Higuain, la doar citeva minute dupa ce o parte a suporterilor prezenti pe stadion isi pierduse rabdarea cu superstarul argentinian si incepuse sa-l apostrofeze.

Capitanul formatiei antrenate de Alejandro Sabella a marcat superb, bara-gol, dupa o cursa fantastica. Ibisevici a inchis tabela cu reusita sa din minutul 85.

Lionel Messi a fost ales omul meciului.

Argentina a cistigat de 10 ori si a pierdut de alte 5 ori in meciurile sale de debut la Campionatele Mondiale la care a participat.

Argentina are cea mai batrina nationala prezenta la acest Mondial (media e de 28 de ani si 336 de zile). E cea mai mare medie de virstaa unei nationale argentiniene prezente vreodata la un Campionat Mondial. Daca va cistiga trofeul, va bate recordul Italiei (28 de ani si 262 de zile, in 2006)

Bosnia a mai intilnit Argentina de doua ori si a pierdut de fiecare data.

„Nerabdator sa joc pe Maracana pentru prima data in viata si sa incep bine Mondialul!”, a fost mesajul postat de Messi pe facebook.

ECHIPELE DE START:

Argentina: Sergio Romero – Pablo Zabaleta, Hugo Campagnaro, Federico Fernandez, Ezequiel Garay, Marcos Rojo – Maxi Rodriguez, Javier Mascherano, Angel Di Maria – Lionel Messi, Sergio Aguero.

Antrenor: Alejandro Sabella.

Bosnia: Asmir Begovici – Mensur Mujdza, Emir Spahici, Ermin Bicakcici, Sead Kolasinaci – Izet Hajrovici, Muhamed Besici, Miralem Pjanici, Zvjezdan Misimovici, Senad Lulici – Edin Dzeko.

Antrenor: Safet Susici