Uruguay – Costa Rica 1-3

Costa Rica spulberă calculele hîrtiei şi învinge Uruguayul cu 3-1!

Ceea ce se anunta a fi un meci usor pentru Uruguay s-a dovedit a fi un cosmar. Desi a condus cu 1-0 la pauza, campioana Americii de Sud a fost invinsa de Costa Rica, scor 1-3!

Sud-americanii n-au putut conta pe Luis Suarez, Gheata de Aur a Europei, atacantul lui Liverpool fiind in continuare accidentat, dar a inceput partida cu Diego Forlan si Edinson Cavani in ofensiva. Virful lui PSG a deschis scorul din penalty in minutul 24, iar partida parea deja rezolvata.

Costa Rica a revenit insa motivata de la vestiar si i-a inghetat pe sud-americani cu doua goluri in numai 3 minute. Campbell (54) si Duarte (57) l-au invins pe Muslera, iar Uruguayul a capotat. Elevii lui Oscar Tabarez n-au putut inscrie nici macar golul egalizator. Mai mult, Urena l-a invins si el pe Muslera in minutul 87, ridiculizind complet apararea campioanei Americii de Sud. In plus, Maxi Pereira a vazut „rosu” in prelungiri si va rata urmatoarele doua meciuri din grupa.

Echipele de start:

Uruguay: Muslera – M. Pereira, Lugano, Godin, Caceres – Gargano, Arevalo Rios, Stuani – C. Rodriguez, Forlan, Cavani

Costa Rica: Navas – Gamboa, Umana, Gonzalez, Duarte, Diaz – Bolanos, Borges, Tejeda, Campbell – Ruiz