Italia – Anglia 2-1

Italia a învins Anglia, 2-1, după un meci spectaculos

Anglia si Italia s-au ridicat la nivelul asteptarilor si au oferit un meci savuros. Squadra Azzurra s-a impus in final cu 2-1 si face primul pas spre calificarea in optimi.

Reeditarea duelului din sferturile Campionatului European din 2012, cistigat de Italia la penalty-uri, a inceput cu o veste proasta pentru echipa lui Cesare Prandelli. Squadra Azzurra nu a putut miza pe capitanul Gianluigi Buffon, care nu s-a refacut la timp dupa o accidentare suferita la antrenament.

Sirigu l-a inlocuit insa cu brio, chiar daca a incasat un gol de la Sturridge, dupa un contraatac rapid al englezilor (37). Reusita venea la numai doua minute dupa ce Marchisio deschisese scorul cu o torpila de la marginea careului.

Scorul final a fost stabilit in minutul 50, cind Candreva l-a ridiculizat pe Baines si a centrat perfect pentru lovitura de cap a lui Balotelli.