Columbia-Grecia 3-0

Tragedie greacă » Columbia a defilat, 3-0, în faţa elenilor care au lăsat România acasă

Reduta defensiva a elenilor a rezistat numai sase minute in fata columbienilor, care s-au impus cu un categoric 3-0.

Chiar si fara Radamel Falcao, nerefacut la timp pentru turneu, Columbia a demonstrat ca ramine o adversara puternica. Planul defensiv al grecilor a esuat dupa numai cinci minute, cind Armero a deschis scorul, fiind ajutat si de devierea nefericita a lui Manolas.

Europenii au fortat egalarea, insa au parut lipsiti de idei. Contraatacul pregatit n-a mai putut fi pus in aplicare, iar fazele ofensive in fata unei aparari supranumerice a columbienilor n-au functionat. Gutierrez a marcat pentru 2-0, profitind de o noua eroare a grecilor la un corner (58).

Gekas putea reduce din handicap imediat, insa a trimis cu capul in bara. Scorul final a fost stabilit in minutul 90+3 de James Rodriguez, iar columbienii incep sa isi faca deja planuri pentru optimi.

Echipele de start:

Columbia: Ospina – Zuniga, Yepes, Zapata, Armero – Cuadrado, Sanchez, Aguilar, Rodriguez – Gutierrez, Ibarbo

Grecia: Karnezis – Torosidis, Manolas, Sokratis, Holebas – Katsouranis, P. Kone, Maniatis – Salpingidis, Samaras, Gekas