Brazilia-Croatia 3-1

Asa cum era de asteptat, Brazilia a cistigat meciul de debut de la Campionatul Mondial, 3-1 impotriva Croatiei.

Europenii au fost cei care au deschis scorul, in urma unui autogol al lui Marcelo din 11 minute.

Nu a durat mult si Neymar a readus egalitatea pe tabela. Acelasi Neymar i-a adus pe brazilieni in avantaj dupa penalty-ul transformat in minutul 71, iar lovitura de gratie a venit in utlimele minute, dupa ce Oscar a marcat in minutul 92 cu şpițul.

Echipele de start:

Brazilia: Julio Cesar – Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo – Paulinho, Gustavo – Neymar, Oscar, Hulk – Fred

Rezerve: Jefferson, Victor, Willian, Ramires, Maxwell, Maicon, Jo, Hernanes, Henrique, Fernandinho, Dante, Bernard

Croatia: Pletikosa – Srna, Corluka, Lovren, Vrsaijko – Brozovici, Modrici -Rakitici, Perisici, Olici – Jelavici

Rezerve: Subasici, Zelenika, Vukojevici, Schildenfeld, Sammir, Rebici, Pranjici, Eduardo, Bozovici, Badlej