La final … de campanie si de blog.

Ramasesem dator cu un ultim articol. Blogul acesta s-a devorat singur. Ramanem in lipsa de spatiu si timp …asa zis virtual. Nu mai pot posta fotografii si am din ce in ce mai putin timp sa scriu, asa ca dupa 3 ani si ceva blogul si-a epuizat menirea. Probabil vom mai posta daca avem ceva important de spus sau daca va exista vreun eveniment mai important care sa merite efortul. Pana atunci: see you on the other side!

Romania – Grecia 1-1. Prea mici pentru un Mondial atat de mare!

romania-grecia-scor-1-1-elevii-lui-piturca-vad-din-nou-cupa-mondiala-la-televizor-235855
Nationala de fotbal a Romaniei a pierdut calificarea la Campionatul Mondial din Brazilia, de anul viitor, dupa ce a facut doar 1-1 cu Grecia in returul de pe teren propriu.

Aflati la adapostul victoriei obtinute in tur, 3-1, grecii au abordat perfect returul de la Bucuresti, din punct de vedere tactic, si si-au indeplinit obiectivul.

Desi Victor Piturca a aruncat in lupta cinci jucatori cu profil ofensiv, Romania a atacat haotic, nereusind sa-si creeze vreo ocazia de a marca in prima repriza. Ba chiar a fost taxata in minutul 23, de Mitroglou.

Lansat excelent de Karagounis, la limita offside-ului, Mitroglou a profitat de iesirea aiurea a lui Matel, a scapat singur cu Tatarusanu si l-a executat pe goalkeeperul de la Steaua. Grecii puteau deschide scorul si mai rapid, dar au ratat o ocazie uriasa in minutul 17, cand Holebas a scapat singur, a sutat spre coltul lung si Tatarusanu a respins in extremis.

Egalarea a venit in minutul 56, cand Holebas si Torosidis s-au incurcat reciproc, in marginea careului grec. Primul a sutat in al doilea si mingea s-a dus in propria poarta, la vinclu, fara sperante pentru Karnezis.

Chiar daca au prins mai mult curaj, romanii au continuat sa atace haotic pe final si singura ocazie a noastra a venit in urma unui sut de la distanta al lui Hoban scos in extremis de goalkeeperul grec.

Romania – Grecia s-a incheiat 1-1, oaspetii s-au calificat la Mondiale, cu 4-2, iar Romania ramane acasa, aratand precum o echipa mica pe care doar norocul putea sa o duca la turneul final.