Steaua e la un pas de play-off, după 2-0 cu DinamoTbilisi

Steaua a învins cu 2-0 pe Dinamo Tbilisi şi e aproape de accederea în play-off-ul Ligii Campionilor. Introdus la pauză, Gabi Iancu a fost eroul partidei, reuşind să marcheze ambele goluri. Tătăruşanu a apărat un penalty la 0-0.

580963-steaua
Georgienii au arătat ca o echipă puternică şi au creat presiune la poarta lui Tătăruşanu din startul meciului. Pînă la pauză jocul a fost unul echilibrat, dar fără ocazii foarte mari.

Reghecampf a mutat inspirat la pauză, Iancu în locul lui Stanciu. La o ocazie foarte bună a georgienilor, Latovlevici a comis henţ în careu şi Dinamo putea deveni favorită la calificare. Xisco a executat cu latul şi Tătăruşanu şi-a salvat echipa. Roş-albaştrii au reacţionat foarte bine şi Iancu a deschis scorul cu un şut sec de la 20 de metri. A urmat un raid la poarta lui Loria. Iancu a devenit eroul serii reuşind să marcheze din nou. Şut plasat, după o centrare excelentă a lui Tănase.

Bourceanu şi Chiricheş au ratat ocazii imense şi georgienii pot fi mulţumiţi că au scăpat cu doar două goluri primite.